جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

7 روش نوین تعامل انسان با کامپیوتر و ماشین ها که در آینده رقم خواهد خورد

0

پنجاه سال پیش، دانشمند علوم کامپیوتر، داگ انگلبرت، یک سری از فن‌آوری‌های نوین را در یک سخنرانی شگفت‌انگیز معرفی کرد. موس ، کارت گرافیک ، ویدیو کنفرانس و …  از جمله تکنولوژی های معرفی شده در آن زمان بود که می توان آن را معادل با یک رویداد مدرن از اپل که در آن مکینتاش، آیفون، آی پد و آی پد را معرفی کرد همسان دانست.

نیم‌قرن پس از demo Engelbart، ما هنوز هم به تعداد زیادی از همان وسایل ارتباطی با کامپیوتر وابسته هستیم.اما در حال حاضر شاهد یک تغییرات محسوس در برقراری ارتباط بین انسان و کامپیوتر هستیم. به نظر می رسد که زمان آن رسیده است ماوس ها و صفحه‌کلید های خود را کنار بگذارید ، چون اینجا هفت روش برای تعامل انسان با کامپیوتر و ماشین‌ها در دهه‌های آینده وجود دارند که ما شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد:

۱ ارتباط صوتی

ارتباط صوتی

با یکی از متداول ترین روش های ارتباط با کامپیوتر ودنیای ماشین ها آغاز می کنیم. تا چند سال پیش،  استفاده از کنترلر های صوتی فقط در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گرفت.از این روش ارتباطی برای نوشتن متن استتفاده می‌شد ویا افرادی که از نظر بینایی دچار مشکل بودند از کنترلر های صوتی استفاده می‌کردند .

اما امروزه شرایط به کلی تغییر کرده است است. به کمک پیشرفت زیادی که در زمینه هوش مصنوعی صورت گرفته، دستیاران صوتی هوشمندی مانند GoogleHome و Amazon Echo نه تنها چیزی را که می‌گوییم درک می‌کنند بلکه نسبت به صدای ما واکنش‌های  مناسبی را به آن ، از خود نشان می دهند. کنترل‌های صدا می‌توانند تا حد زیادی تعاملات ما با کامپیوترها را تسریع کنند، به این معنی که ما دیگر مجبور نیستیم برای استفاده از آن ها ، به طور فیزیکی در مقابل آن‌ها قرار بگیریم .

۲ ارتباط حسی

بسیار عالی است اگر یک ماشین بتواند آنچه را که شما از آن درخواست می‌کنید ، انجام دهد. این موضوع زمانی بهتر می شود که یک ماشین بتواند پیش از اینکه شما چیزی از آن بخواهید، آن را پیش‌بینی کند. اینجاست که تکنولوژی ردیابی احساسات ،می‌تواند به تغییر چیزها کمک کند.

اگر چه این تکنولوژی ارتباطی هنوز در ابتدای راه خود می باشد . اما هم اکنون نیز ربات هایی را می توان یافت که می توانند از روی حالت چهره شخص ، احساسات او را درک و تشخیص دهند. آن ها خنده ، یا حالت غمگین بودن شخص را متوجه می شوند و نسبت به آن پاسخ های مناسبی را از خود نشان می دهند.

۳ ارتباط حرکتی

ما هم اکنون نیز از کنترل کننده های حرکتی برای کنترل وسایل خود استفاده می‌کنیم، اما هنوز پتانسیل های زیادی در این حوزه وجود دارد . برای مثال ماشین‌هایی که می‌توانند از تکنولوژی تشخیص تصویر ، برای شناسایی و ردیابی بهتر دست و یا دیگر اعضا بدن ، حتی زمانی که ما به صورت فیزیکی با یک صفحه نمایش در ارتباط نباشیم.استفاده کنند ، 

دستگاه‌هایی مانند Kinect قبلا این موضوع را در فضای گیمینگ مورد استفاده قرار داده اند، اما شرکت‌هایی مانند اپل برنامه ی ویژه تری برای این نوع روش ارتباطی  در نظر دارند.

۴ ارتباط با تبدیل هر چیزی به صفحات لمسی

محققان در مکان‌هایی مانند Carnegie Mellon در حال کار بر روی راه‌هایی هستند که شما بتوانید از هر سطحی که  فکر می کنید – از میز و اعضای بدن انسان تا کل دیوارهای خانه تان به عنوان یک سیستم هوشمند برای ارتباط با کامپیوتر ها و ماشین ها استفاده کنید.

به خصوص در حوزه  خانه های هوشمند، این تکنولوژی به ما این امکان را می‌دهد که محیط خود را با دکمه‌های مجازی کنترل کنیم.

۵ ارتباط با Pre-touch

در دنیای پر مشغله امروز، چه کسی که وقت دارد از صفحات لمسی استفاده کند؟ درست است: هیچ‌کس. خوشبختانه، سازندگان گوشی‌های هوشمند در همه جا – از سامسونگ گرفته تا اپل – بر روی تکنولوژی جدیدی برای جایگزینی لمس صفحه اسکرین استفاده می کنند. در واقع در این حالت ، قبل از اینکه دست خود را بر روی صفحه هات گوشی یا تبلت بکشید به کمک سنسور های موجود، حرکت دست شما تشخیص داده می شود و نسبت به آن پاسخ متناسبی داده می شود. این روش نیز در آینده روش جدیدی برای ارتباط با کامپیوترها و دنیای ماشینی خواهد بود.

۶ ارتباط واقیت مجازی

تکنولوژی واقعیت مجازی ، یک دنیای جدید را برای ارتباط با وسایل برای ما باز می‌کند. این تکنولوژی روز به روز در حال گسترش است و می توان در آینده شاهد استفاده های متفاوت و کاربردی از این تکنولوژی در ارتباط با ماشین ها متصور شد. تکنولوژی واقعیت مجازی روز به روز خود را به دنیای واقعی ما نزدیکتر می کند. زمانی را تصور کنید که در خانه نشسته اید اما با یک عینک واقعیت مجازی به محل کار خود می روید و همه چیز  را از خانه کنترل می کنید.

۷ ارتباط مغزی

ارتباط مغزی

اما نهایت این ارتباط زمانی خواهد بود که شما برای ارتباط با یک کامپیوتر یا یک ماشین فقط نیاز به فکر کردن خواهید داشت. ارتباطات مغز می‌توانند به راحتی وظایف خاصی را برای ما انجام دهند  و اجازه دسترسی و کنترل تجهیزات اطرافمان را برای ما فراهم می کنند. این تکنولوژی فعل در مراحل ابتدایی خود دارد ولی در آینده ای نه چندان دور شاهد این نوع از ارتباطات خواهیم بود.

 

منبع digitaltrends
تلگرام
ممکن است شما دوست داشته باشید