جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

تاثیر مشوربات الکلی بر مغز انسان بیش از آن چیزی است که فکر می کنید

تحقیقات نشان می دهد که مغز بعد از مصرف الکل همچنان تحت تاثیر آن باقی می ماند.

0

مصرف مشروبات الکلی تاثیر بسیار سریعی بر روی مغز انسان می گذارد و افرادی که مصرف کننده هستند به خوبی متوجه این تاثیر سریع هستند. اما چیزی که هنوز به خوبی شناختی در مورد آن نداریم ، تاثیر آن پس از زمانی است که  مشروب بدن ما را ترک کرده است.

تحقیقات جدید در مورد این موضوع ، شامل یک آنلایز گسترده از چندین مطالعه بوده است که اختلال مغز را ساعت‌ها بعد از نوشیدن سنگین مشروبات الکلی بررسی می کند. این مطالعات نشان می داد که به غیر از چند استثنا در همه موارد ،  توانایی‌های شناختی مانند تمرکز و حافظه ،حتی زمانی که الکل  دیگر در خون قابل اندازه گیری نیست ، ضعیف شده‌اند .

نویسنده این تحقیق به نام کریگ گان از دانشکده روان‌شناسی دانشگاه بث ، می گوید :

” عملکرد ضعیف در این توانایی‌ها ، نشان‌دهنده تمرکز ضعیف ، کاهش حافظه و کاهش زمان واکنش بدن انسان است . “

دلیل این اتفاق تا حد زیادی به چگونه واکنش بدن و مغز به حملات شیمیایی است که با مصرف زیاد مشروبات الکلی وارد بدن می شوند . الکل یک دیورتیک قوی است که باعث می‌شود بدن مقدار زیادی مایع را از دست بدهد ، ( تا چهار برابر آنچه مشروب مصرف می شود بدن مایع از دست می دهد ). حال اعضای مختلف بدن برای جبران این مقدار زیاد از مایع از دست رفته ، تا جایی که می توانند مایع را جذب خود می کنند و مغز را فراموش می کنند . در نتیجه ، غشا مغزی که در واقع از مغز و نخاع محافظت می کند ، کاهش می یابد.

چون مایع از بدن خارج می شود ، منیزیم ، پتاسیم ، سدیم و دیگر مواد مغذی لازم برای عملکرد شناختی انسان نیز تخلیه می‌شوند . این مواد مغذی بلافاصله پس از رفتن الکل جایگزین نمی‌شوند و یا غشاهای تخلیه شده فورا به حالت اولیه باز نمی گردند .

مغز برای ساعت‌ها و در برخی موارد شاید بیش از یک روز به حالت عادی باز نخواهد گشت . و تمرکز ، حافظه ، زمان واکنش و توانایی‌های تصمیم‌گیری تا زمانی که مغز به حالت عادی باز نگردد ، دارای اختلالاتی هستند.

همانطور که این تحلیل نشان می‌دهد ، اعتقاد به این که ما می‌توانیم پس از مصرف مشروب سریع به روال عادی خود برسیم ، غیرواقعی است .

سالی آدامز یکی دیگراز نویسنده های این تحقیق از دانشگاه بث می‌گوید :

“یافته‌های ما نشان می‌دهد که خماری می‌تواند عواقب جدی بر روی عملکرد روزمره ما ، مانند رانندگی و مهارت‌های کاری که نیاز به تمرکز و حافظه دارند ، داشته باشد .”

در این تحقیق دو موضوع مطرح شده است ، یکی مصرف مشروبات الکلی آن هم به مقدار زیاد ، به بدن و مغز شما آسیب وارد می کند. و مورد دیگر اثرات بعد از مصرف است که بدون شک هیچ راهی برای دوری جستن از آن ها نیست و این بسیار ساده لوحانه است که فکر کنید فقط در حد یک سر درد می باشد. در واقع بدن شما عملکرد خوبی از خود نشان نمی دهد و مغز شما آن طور که می خواهید مطابق میل شما عمل نمی کند.

 

منبع forbes
تلگرام