جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

سیستم خنک کننده آبی “water cooling” در گوشی چگونه کار می کند

0

هر چقدر گوشی قدرتمند تر باشد ، گرمای بیشتری تولید می کند. امروزه بعضی از کمپانی ها برای هر چه بیشتر خنک نگه داشتن گوشی از سیستم خنک کننده آبی  “water cooling” استفاده می کنند.  اما سیستم خنک کننده آبی چگونه کار می کند؟

هر کدام از گوشی های هوشمند و مدرن امروزی در واقعی یک کامپیوتر کوچک به حساب می آیند . آنها فوق العاده قدرتمند هستند، و حتی پردازنده های قوی تری نسبت به رایانه های رومیزی دارند. بنابراین نتیجه می گیریم که جمع شدن این همه توانایی در چنین فضای کوچکی حرارت زیادی را به دنبال خواهد داشت، سخت ترین چالش، خنک نگه داشتن سخت افزار های آن می باشد.

اکثر سازندگان گوشی ، مجبور بودند به دنبال راه حل مناسبی برای حل این مشکل بگردند و در نهایت به نظر می رسید که استفاده از سیستم خنک کننده آبی یکی از این راه حل ها باشد . اما استفاده از این روش در گوشی مانند کامپیوتر ها نبود . زیرا در گوشی ما اساسا شاهد جریان و چرخش آب نیستیم.

صحبت از “خنک کننده آبی” در مدت های اخیر بیشتر شده است و در گوشی های اخیر مانند Galaxy Note 9 و Pocophone هر دو  از این ویژگی برای خنک نگه داشتن گوشی استفاه کرده اند. البته این اولین بار نیست و قبل از آن سامسونگ سیستم خنک کننده آبی را در Galaxy S7 معرفی کرد.

سیستم خنک کننده آب “water cooling” چگونه کار می کند؟

در گوشی Galaxy S7 ، سامسونگ یک روش خنک کننده آبی را معرفی کرد که در آن از یک لوله حرارتی مسی استفاده می شد تا گرما را از CPU بگیرد، به خصوص به دلیل اینکه تراشه ها فعالیت بیشتری دارند ، این لوله در این قسمت نصب می شود. در این لوله مقدار کمی مایع وجود دارد – به اندازه ای نیست که با چشم قابل رویت باشد ( بسیاری از مردم بعد از اینکه این گوشی معرفی شد خواستند این موضوع را آزمایش کنند.)

فرایند خنک کننده آب با تراکم صورت می گیرد. با افزایش حرارت پردازنده، مایع گرم و تبخیر می شود و CPU را خنک نگه می دارد. سپس بخار به سمت قسمت سرد تر لوله منتقل می شود، در آنجا دوباره بخار به مایع تبدیل می شود. این فرایند با یک فیبر کربن TIM (مواد رابط حرارتی) جفت می شود و یک روش بسیار موثر برای خنک کردن سخت افزار تلفن است.

گوشی های فعلی از یک سیستم مشابه اینچنینی استفاده می کنند، اما سامسونگ این ایده اصلی را با یک سیستم خنک کننده کربن آب در نوت 9 گسترش داد.

با توجه به قدرت نوت9 ، سامسونگ می دانست که نیاز به قدرت خنک سازی بیشتری  نسبت به S7 دارد. سامسونگ با دو راه حل این مشکل را حل کرد: یکی ترکیب یک لوله حرارتی عریض تر و دیگری اضافه کردن یک لایه مس در بین دو پخش کننده حرارتی برای انتقال گرمای بیشتر.

کل سیستم خنک کننده در لایه ها کار می کند. بالای پردازنده، یک لایه فیبر کربنی (که بسیار عالی است و انتقال گرمای خوبی دارد) در زیر یک قطعه نازک مس وجود دارد. بالاتر از این، نوع دیگری از مواد انتقال حرارت نامشخص وجود دارد (حدس زده می شود نوعی از سیلیکون باشد)، و سپس لوله حرارتی مسی واقع شده است. در بالای لوله یک پخش کننده حرارتی است که گرما را در یک مکان مشخص پخش می کند.

تلفن های دیگر نیز از سیستم های مشابهی استفاده می کنند – شاید نه به این پیچیدگی – اما اصول باید تقریبا یکسان باشد.

تلگرام
ممکن است شما دوست داشته باشید