جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

Cryptojacking چیست و چگونه از CPU شما برای استخراج ارز استفاده می کند

مراقب Cryptojacking باشید!!

2

چقدر در دنیای استخراج و مایینگ ارز دیجیتال و بیت کوین با واژه Cryptojacking (کریپتوجکینگ)  آشنا هستید. بد افزار هایی و هکر هایی که از CPU سیستم شما برای استخراج ارز استفاده می کنند.

مرورگر هایی مانند Crypto tab که خودشان مستقیما اعلام می کنند ما از cpu شما استفاده می کنیم و در عوض شما را در سود حاصله شریک می کنیم خارج از اینکه ممکن است مشکلات دیگری داشته باشند یا نه ، مشکلی ندارد و در تعریف این اصطلاح قرار نمی گیرد. اما هکر هایی هستند که از سیستم شما بدون اجازه برای استخراج و مایینگ استفاده می کنند و به شما هیچ سودی نمی دهند

هر هفته یک بد افزار جدید در دنیای ارزهای دیجیتال که به آن ها Cryptojacking می گویند منتشر می شود .

cryptojackers  افرادی هستند که از طریق برنامه ها و نرم افزار های مخرب بدون اجازه ، از CPU کامپیوتر شما برای مایینگ و استخراج ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین استفاده می کنند.

افرادی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند ، باید به خوبی این نوع خطرات را بشناسند ، تا به دلیل نا آگاهی از آن ها سرقت نشود .

در حال حاضر Cryptojacking به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تهدیدات اینترنتی است ، اما اکثر افراد یا این خطر را نمی شناسند یا راه های مقابله با آن را نمی دانند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که در مورد Cryptojacking  اطلاعی ندارید ، در ادامه با ما همراه باشید.

Cryptojacking چیست؟

از کلمه Cryptojacking استنباط می شود که باید یک چیز پیچیده باشد ، اما این طور نیست و یک اصل بسیار ساده دارد.

Cryptojacking نامی است که به یک نوع هک مخرب داده می شود که در آن از منابع سخت افزاری رایانه شما برای شخص دیگری جهت استخراج ارز دیجیتال استفاده می شود. به این معنا که، از برق شما و سیستم شما استفاده می شود بدون اینکه پاداشی به شما داده شود.

 

آیا مورد حمله این نوع هک قرار گرفته ایم؟

 

Cryptojacking از منابع کامپیوتر شما برای ماینینگ ارز دیجیتال استفاده می کند که بیشتر تمرکز آن ها بر روی Cpu سیستم شما می باشد. اگر به نظر می رسد کامپیوتر شما بیش از حد نرمال داغ می کند و سر و صدای زیادی دارد ممکن است مورد حمله قرار گرفته باشید.

یکی از سریع ترین، ساده ترین و در واقع بهترین روش برای اینکه بفهمید سیستم شما هک شده ، این است که از بخش Task manager مقدار استفاده از CPU خود را بررسی کنید.

تصویر زیر نمونه ای از مقدار مصرف Cpu برای یک سیستم 7 هسته ای را نشان می دهد که می توانید یک مقایسه نسبی داشته باشید.

اگر پردازنده شما بدون هیچ دلیل خاصی در مدت زمان طولانی در حالت ماکزیمم خود کار می کند یکی از دلایل می تواند  Cryptojacking باشد.

چگونه از خودمان در برابر cryptojackers محافظت کنیم

Cryptojacking در شکل ها و اندازه های مختلف هستند و مقابله کردن با آن ها بسیار دشوار است. اما شما می توانید از چند تاکتیک ساده و متداول برای کاهش این خطرات استفاده کنید.

بعضی از هکر ها اسکریپتهای مخرب را در وبسایت هایی که ممکن است شما بازدید کنیدقرار می دهند، و شما با ورود به این سایت ها و یا کلیک بر روی دکمه ای آلوده به این بد افزار ها می شوید.

بعضی هکر ها حتی کدها را در کنار یک بروزرسانی نرم افزاری که کاملا قانونی هم هست  پنهان می کنند.

یکی از رایج ترین روشهای cryptojacking ، مرورگرهای وب و وب سایت هایی است که آلوده به کدهای مخرب هستند. هر بار که مرورگر وب خود را اجرا می کنید یا از یک سایت آلوده را بازدید می کنید، به طور غیرمستقیم، عملیات استخراج ارز دیجیتال شروع می شود ، استخراجی که سودش به جیب شخص دیگری می رود.

حال اگر شما بتوانید اجرای کد را غیر فعال کنید این استخراج متوقف می شود.

 

  • اولین کار این است که سیستم خود را مجهز به یک آنتی ویروس خوب و قدرتمند کنید.آنتی ویروس هایی ماننئ Avast و Norton می توانند مفید باشند.
  • برای استخراج وکسب درامد از ارز های وارد هر سایت نامعتبری نشوید.
  • اگر بد افزار از طریق مرورگر ها باشد بهتر است مرورگر خود را بروز کنید و یک افزونه مناسب این هک ها را نصب کنید.
    افرونه های کروم مانند :   minerBlockNo Coin, وCoin-Hive Blocker.
    افرونه های فایرفاکس مانند: NoMiner و minerBlock

اگر شما یک وب مستر هستید و نگران سایتهایی هستید که پس از این نیز ممکن است با آن ها سر و کار داشته باشید. راه های تخصصی برای روتور های شما وجود دارد که می تواند از هک شدن شما جلوگیری کند ، مقدماتی ترین کار این است که فریم ور روتور خود را آپدیت کنید.

 

منبع thenextweb
تلگرام
ممکن است شما دوست داشته باشید