نقد و بررسی برنامه عصر جدید (استعداد یابی ایرانی)

11

بالاخره برنامه عصر جدید احسان علیخانی (برنامه استعداد یابی ایرانی) از روز شنبه روی آنتن شبکه سه سیما رفت و قرار است هر هفته روز های شنبه و یکشنبه بعد از اخبار شبانگاهی و کلی پیام بازرگانی حدود ساعت 22:30 دقیقه به روی آنتن برود.

اینکه پس از پخش یک قسمت از  برنامه عصر جدید بخواهیم به نقد و بررسی برنامه بپردازیم اصلا درست و کار حرفه ای نیست، هرچند که بارها گفته شده نقد های ما اصلا جنبه ی حرفه ای ندارند و صرفا از دید مخاطب عام به سوژه نگاه می شود.

اما به نظر می توان از همین اول یک دید خوب از این برنامه استعداد یابی عصر جدید داشت تا بدانیم که دقیقا از این برنامه چه می خواهیم و به هر چه بهتر شدن این برنامه کمک کنیم ، البته دقیقا مشخص نیست تا الان چه تعداد از قسمت های این برنامه ضبط شده ، ولی حداقل در ساخت قسمت های بعدی می توان به سازنده در جهت هر چه بهتر شدن برنامه کمک کرد. امیدواریم شما مخاطبان هم با ارسال دیدگاه خود ما را همراهی کنید.

اول از همه اینکه به نظر خوراک جدید شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام پیدا شد تا دوباره یک عده از کاربران که دارای صفحات پر بازدیدی هم هستند از این فرصت استفاده کنند و هر روز بخشی از برنامه عصر جدید رو در پیجشون قرار بدهند و بگن این اینکار رو کرد ، داور این کار رو کرد ، احسان علیخانی چرا اینجوری کرد ، و دیگر کاربران همیشه در صحنه هم شروع به کامنت گذاری کنند و حسابی از خجالت یکدیگر در بیایند.

ما قصد داریم در این مطلب هم به تعریف و تمجید بپردازیم هم یه چند تا ایراد که واقعا مشهود بود اشاره کنیم. اولین چیزی که مطمئنا این روزها خواهید شنید این است که این برنامه کپی هست و خیلیم کپی هست و صدا و سیما فقط کپی می کنه. باید در جواب این دسته افراد گفت که بله تمام عالم و آدم از خود تهیه کننده و سازنده تا اون پسر بچه کوچولو اینو میدونن که کپی هست، اینکه در حال حاضر رسانه های غربی بسیار قدرتمند هستند شکی وجود ندارد که ریشه آن به خیلی از مسائل بر می گردد ، اما آیا کپی اشکالی دارد؟ یک سری از برنامه ها هستند که در سراسر دنیا تکرار می شوند. که در این مورد با یه جست و جوی ساده در ویکی پدیا گفته شده در 58 کشور این برنامه اجرا می شود(منبع). معمولا مسابقاتی که به استعداد یابی مربوط می شوند، تقریبا به یک شکل هستند و شاید در نوع داوری و یا دکور می توانند متفاوت باشند که بنظر دکور برنامه عصر جدید می توانست بسیار قوی تر از این باشد.

[bs-quote quote=”آقای علیخانی اگر قرار است نقش مجری را در این برنامه ایفا کند باید در این کار انرژی بیشتری داشته و ریتم تندتری نشان دهد . این نوع حرف زدن های ملایم و آرام، مناسب برنامه ماه عسل می باشد. ” style=”default” align=”left”][/bs-quote]

دکور برنامه عصر جدید بسیار تیره و تار هست و جالب اینکه در همین قسمت اول لباس خود آقای علیخانی و رویا نونهالی و امین حیایی بسیار تیره بود و اصلا به فضای این برنامه نمی خورد. این برنامه فضایی شاد نیاز دارد و به نظر کمی کج سلیقگی در این مورد صورت گرفته ، در مورد دکوراسیون هم،  حالا بودجه کم بوده یا هر چیز دیگری خیلی شاهد ریخت و پاش نیستیم و بنظر خیلی اقتصادی دکور را ساخته اند و انتظار نورپردازی بهتر و حرفه ای تری می رفت . همچنین فاصله تماشاگران از داوران و در بین خودشان کمی زیاد است و برای برنامه های به این شکل فضای بیشتری برای حضور تماشاگران نیاز است به خصوص که در بخشی از برنامه قرار است از نظر سنجی تماشاگران نیز استفاده شود و هر چه تعداد بیشتر باشد نتیجه ی بهتری حاصل می شود و جمعیت زیاد به شور و هیجان برنامه می افزاید.

اما تصویر برداری اگر بخواهد به همین صورت باشد لطمه بزرگی به این برنامه خواهد زد، این برنامه بخودی خود دارای محدودیت های بسیاری است و اگر بخواهد در تصویر برداری هم محدودیت داشته باشد از کیفیت برنامه می کاهد . نکته دوم هم مربوط به زمان اجرای شرکت کننده ها بود که دوربین در حین اجرا به سمت و سوی دیگر می رفت و تمرکزی بر روی شخص اجرا کننده نداشت. صدا برداری خیلی لزومی ندارد که در موردش صحبت کرد، یک ایراد فنی وجود داشت که نباید اتفاق می افتاد ، آن هم در قسمت اول ، ولی مشخصا در ادامه این ضعف نخواهد بود(البته امیدواریم).

اما داوران ، بنظر بسیار زود است که به دواران ایرادی وارد شود و باید به این موضوع واقف بود که قرار نیست همیشه نظر داوران با ما یکسان باشد. علاوه بر این که این اولین تجربه استعداد یابی در کشور است و نباید انتظار زیادی هم داشت ، چون معیاری برای داوران وجود ندارد و این معیار به مرور زمان و در فصل های دیگر رفته رفته به دست می آید، اما حداقل انتظار می رود که داوران برنامه عصر جدید چندین مورد از داوری های برنامه های مشابه خارجی مانند گات تلنت را مشاهده کنند تا با روند کار آشنا شوند. مهمترین هدف این برنامه نمایش استعداد افراد است و قرار بر سرکوب نیست. بنابراین داور ها باید به گونه ای هماهنگ با یکدیگر کار کنند و رای دادن آن ها بر اساس عدالت و بسیار هوشمندانه باشد.

البته از آن طرف هم شرکت کننده کاملا باید تابع رای داور باشد. حال به هر دلیلی وقتی وارد یک مسابقه می شوید یعنی شرایط آن را پذیرفته اید ، بخصوص که آخرین تجربه ما در اعتراض به داور (بازی ایران و ژاپن در جام آسیا 2019) باید درس بزرگی برای ما باشد. بجای اعتراض به شرایط داوری سطح کار خودمان را بالا ببریم و بدانیم اگر کارمان خوب باشد و مخاطب و مردم بپذیرند، برد و باخت دیگر اهمیتی ندارد.

اما خارج از همه این موضوعات شرکت کننده های اولین قسمت بسیار قوی ظاهر شدند و بعضی از آن ها مخاطبان را بسیار متعجب کردند و امید است که این روند همچنان ادامه داشته باشد و شاهد کیفیت هر جه بهتر این برنامه باشیم. 

به خصوص که خارج از مسائل داوری و برنده یا بازنده بودن ، استعدادهایی در این برنامه معرفی می شوند که زندگی آن ها را دچار تغییرات مثبتی خواهد کرد. حداقل در مورد خانم دوبلر (شیوا رضوی پور) که از ماهشهر آمده بودند می توان این اتفاق را متصور بود.

در نتیجه 

به مخاطبان پیشنهاد می شود که بازیچه شبکه های اجتماعی نشوند ، چون از الان تا زمان پایان این برنامه هر روز شاهد سوژه های واهی در مورد این برنامه خواهید بود که هدفی جز افزایش مخاطب و سودجویی ندارند و به این برنامه به عنوان یک شروع خوب نگاه کنند و انتظار برنامه نامبر وانی نداشته باشند. به سازندگان عصر جدید هم پیشنهاد می شود فیدبک های برنامه را دریافت کنند و نقاط ضعف خود را اصلاح کنند به خصوص آقای علیخانی اگر قرار است نقش مجری را در این برنامه داشته باشد باید در این کار انرژی بیشتری داشته و ریتم تندتری داشته باشند . این نوع حرف زدن های ملایم و آرام مناسب برنامه ماه عسل می باشد.

نمایش دیدگاه ها (11)