نقد و بررسی سریال ممنوعه [شروعی خوب اما …]

0

در این مطلب قصد داریم به نقد و بررسی سریال ممنوعه بپردازیم . نقدی که سعی می شود از دید یک مخاطب عام به سریال نگاه شود و به نقاط قوت و ضعف آن بپردازد و اصلا قرار نیست حرفه ای و کارشناسانه به مسائل فنی بپردازد.

بدون هیچ شکی نقطه اوج سریال همان دو سه قسمت ابتدایی بود . قسمت هایی که زندگی تعدادی از جوانان سرکش و مغرور را نشان می داد که از قشر مرفه جامعه بودند و فقط به خوشی و تفریح می پرداختند و روند داستان طوری نشان می داد که این گروه قرار است کلی شور هیجان در سریال ایجاد کنند و شاهد فراز و نشیب های زیادی خواهیم بود.

در واقع دیدی که مخاطب از همان قسمت های اول داشت، یک سریال جون دار و پرمغز بود. اما باید گفت که اصلا چنین اتفاقی رخ نداد . اگر خیلی نخواهیم به سریال سخت بگیریم فصل اول از کیفیت متوسطی برخوردار بود. درحالی که ظرفیت زیادی در سریال وجود داشت اما نویسنده سریال، را روی عشق دو نفر زوم کرد و در آخر هم نتوانست خزوجی خوبی از آن بگیرد.

در لحظه اولی که امیر جعفری به عنوان تهجنگیِ پدر ، جلوی دوربین قرار گرفت ، احساس می شد دوباره قرار است یک بازی زیبا و یک شخصیت قوی را مشاهده کنیم شخصیتی شبیه سروان آپرویز سریال شهرزاد ، ولی در شکلی و کاراکتری دیگر. اما رفته رفته شخصیت از محبوبیت و جذابیتش کاسته شد به گونه ای که در فصل دوم کلا به حاشیه رفت و یک شخصیت کاملا مزاحم برای سریال شد.

بگذارید یک راست برویم سراغ فصل دوم ، فصلی که به معنای واقعی کلمه هیچ محتوایی ندارد. آنقدر بی محتوا که واقعا حس می شود دارد به شعور مخاطب توهین می شود.  با بررسی هر یکی از قسمت های سریال می توان متوجه شد که چقدر دیالوگ ها کم هستند. کل تایم فیلم به 30 تا 35 دقیقه می رسد که از این تایم ، 5 دقیقه اش آنچه گذشت است. از بقیه تایم مانده هم حدود 70 درصد سکانس های بی دیالوگ هستند . از کل شخصیت تهجنگی در فصل دوم فقط نحوه حرکت او با چشم های بسته نمایش داده می شود  و خبر از هیچ دیالوگی نیست.

برای دیگر شخصیت ها هم همین طور است فقط ما چهره ی شخصیت ها را می بینیم و اصلا بازی رخ نمی دهد و فقط جهت دوربین عوض می شود و شاید آن هم شاید جمله ای بین کاراکتر ها رد و بدل شود. در قسمت های 8 و 9 از فصل دوم نیز که آهنگ جدیدی از مسیح به سریال اضافه شده است که هر قسمت 2 بار پخش می شود و اگر بخواهیم این تایم را هم از 35 دقیقه کم کنیم دیگر چیزی از سریال نمی ماند.

فقط می توان گفت در فصل دوم سریال تهی از محتوا شده است و در بدبینانه ترین حالت سازنده فقط سریال را کش داده تا از آن درآمدی بدست بیاورد. سرعت سریال به حد راه رفتن یک لاک پشت کاهش یافته است و گاهی مخاطب دلش می خواهد بازیگر ها را حل بدهد و یا وادار به حرف زدن بکند.

این همه مشکل با وجود این همه بازیگر واقعا عجیب است. سریال می توانست خیلی خوب باشد. سوژه اولیه بسیار جذاب بود و واقعا جای کار بسیاری داشت ، البته مشکلاتی که باعث سانسور شدن بخش هایی از این سریال شد را نیز می توان مزید بر علت دانست. حتی شعبان نژاد نیز بدلیل مورد توجه قرار نگرفتن نقشش از ادامه سریال انصراف داد.

در هر حال بهترین کار پایان دادن سریال در یک فصل 15 قسمتی می توانست باشد و  خیلی بهتر از اینگونه ادامه دادن سریال بود. به راحتی می توان گفت که این 9 قسمت از فصل دوم را می شد در 2 یا 3 قسمت گنجاند. تایم مفید هر یک از قسمت های فصل دوم به سختی به 10 دقیقه می رسد و این موضوع بسیار آزار دهنده می باشد.

مشخص نیست سریال ممنوعه  قرار است تا چند قسمت دیگر ادامه دارد و آیا به فصل سوم می کشد یا خیر ، اما کارگردان سریال واقعا باید به فکر چاره ای برای ریتم و جریان دادن به سریال باشد.