راهنمای کنترل کولر گازی (اسپیلت) وست پوینت مدل yb1fa

در این مقاله به آموزش و راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی وست پوینت مدل می پردازیم و نحوه استفاده از این ریموت کنترل را به شما آموزش می دهیم.

برند وست پوینت (WESTPOINT) یکی از برندهای محبوب در ایران بوده که در زمینه کولر گازی نیز فعالیت دارد. به همین جهت در این اموزش سعی کردیم نحوه کار با کنترل وست پوینت را آموزش دهیم.

نمای کامل یک کنترل کولر گازی وست پوینت مدل به صورت زیر می باشد که در ادامه به معرفی و کاربرد هر یک از دکمه های این کنترل می پردازیم.

 

چند نکته ابتدایی در مورد استفاده از این کنترلر وجود دارد که به صورت مختصر به آن ها اشاره می کنیم.

  • مراقب باشید ریموت کنترل هیچ گاه با آب تماس نداشته باشد.
  • ریموت را هیچگاه به صورت مستقیم در مقابل آفتاب قرار ندهید.
  • حداکثر فاصله این کنترل برای عملکرد 10 متر ذکر شده است ، اما ممکن است از این مقدار هم کمتر باشد.
  • این کنترل اختصاصی نیست و ممکن است برای چندین مدل کولر گازی دیگر نیز به کار برود ، بنابراین ممکن است همه قابلیت ها برای بعضی از کولر گازی ها قابل استفاده نباشد.

1:

این قسمت مربوط به فرستنده سیگنال می باشد و هر دکمه ای را که فشار می دهید دستور مربوطه از این قسمت به گیرنده ارسال می شود.

2 دکمه ON/OFF:

این دکمه وظیفه خاموش و روشن کردن کولر گازی را بر عهده دارد . با یکبار فشار دادن کولر روشن می شود و بار دیگر با فشار دادن همان دکمه کولر خاموش می شود.

3 دکمه MODE:

با هر بار فشار دادن این دکمه ، حالت های کارکرد کولر گازی تغییر می کند این حالت ها شامل AUTO ، COOL ، DRY، FAN و HEAT (تنها برای یونیت های گرم کننده  و سرد کننده) می باشد.

AUTO : این گزینه کولر شمارا در حالت اتوماتیک قرار داده و با تعیین دمای کولر همیشه دمای کولر گازی را در دمای دلخواه شما قرار می‌دهد این گزینه مختص استفاده در زمان مکانی است که شما برای مدت طولانی در آنجا حضور ندارید و کولر گاز قادر خواهد بود دما را چه در سرما چه در گرما تنظیم نماید.

COOl : این گزینه که به شکل یک گوله برف است مختص فصل تابستان بوده و با فعال کردن آن شما می‌توانید از سرمایش کولر لذت ببرید.

DRY : این گزینه ، کولر شما را در حالت خشک یا رطوبت‌گیر قرار می‌دهد یعنی با فعال شدن این حالت مقدار خیلی بیشتری از رطوبت هوا را نسبت به حالت عادی از محیط دریافت می‌کند.

Fan : شما با فعال کردن این گزینه کولر را در حالت فن قرار خواهید داد که در این حالت کندانسور یا موتور کولر خاموش شده و فن داخلی مشغول به کار است و بیشتر مختص فصل بهار است که شما نیاز به سرما یا گرما نداشته و احتیاج به جابجایی هوا دارید.

HEAT : این گزینه که به شکل یک خورشید است مخصوص فصل زمستان بوده و باعث تولید گرما می‌شود.

4 دکمه های + و – :

از این دکمه ها برای افزایش و کاهش دما استفاده می شود . محدوده دمایی قابل تغییر بین 16 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد . با فشردن هر یک از دکمه ها و نگه داشتن آن به مدت 2 ثانیه تغییرات درجه سریعتر انجام می گیرد.

نکته مهم: با همزمان فشار دادن دکمه های + و – ریموت کنترل قفل می شود و دیگر هیچ کدام از دکمه ها عمل نخواهند کرد و این ویژگی برای قفل کودک کاربرد دارد . با فشردن دوباره و همزمان دکمه ها قفل آزاد می شود.

5 دکمه FAN:

این دکمه وظیفه تنظیم سرعت فن را دارد و مقدار دمندگی هوا به محیط خانه را تنظیم می کند که دارای چهار حالت AUTO (اتوماتیک) ، کم (Low) ، متوسط (middle)و زیاد (High) را دارد.

6 : این دکمه دریچه های خروجی هوا را تنظیم می کند که دارای حالت های گوناگونی می باشد . که از این بین تعدادی متحرک می باشند و تعدادی دریچه ها را در جهت مورد نظر به صورت ثابت نگه می دارند.

7 دکمه clock:

این دکمه برای تنظیم کردن ساعت کاربرد دارد . با زدن این دکمه علامت ساعت در صفحه نمایش به حالت چشمک زن در می آید که با دکمه های +/- می توانید ساعت را تنظیم کنید. با هر باز زدن دکمه  های مثبت و منفی زمان یک دقیقه کم یا زیاد می شود . اما اگر هر کدام از دکمه ها را به مدت 2.5 ثانیه نگه دارید زمان هر بار 10 دقیقه تغییر می کند.

بعد از اینکه ساعت را روی زمان مورد نظر تنظیم کردید یکبار دیگر دکمه clock را بزنید تا تنظیمات ذخیره شود.

8 دکمه TIMER ON:

با این دکمه می توانید زمان روشن شدن خودکار کولر گازی را تعیین کنید. دقت داشته باشید که در ابتدا باید زمان را تنظیم کرده باشید. هنگامی که علامت ON در کنار ساعت نمایش داده می شود یعنی روشن شدن خودکار فعال است که برای غیر فعال کردن این ویژگی یکبار دیگر باید دکمه TIMER ON را بزنید.

9 دکمه X-FAN:

این دکمه  در دو حالت cool و dry قابل فعال شدن می باشد و وظیفه حذف رطوبت از کویل ها جهت جلوگیری از کپک ها و باکتری ها را بر عهده دارد.

10 دکمه TEMP: 

با زدن این دکمه می توانید دمای داخل یا خارج خانه را که توسط سنسورهای دما خوانده می شود را نمایش دهید.

11 دکمه TIMER OFF:

عملکرد این دکمه شبیه دکمه TIMER ON می باشد با این تفاوت که در اینجا شما زمان خاموش شدن کولر گازی را تعیین می کنید.

12 دکمه TURBO:

با زدن این دکمه ، کولر گازی را در حالت ماکزیمم خود قرار می دهید و کولر حداکثر توان خود را به کار می گیرد.

13 دکمه SLEEP :

با زدن این دکمه اگر کولر گازی در حالت سرمایشی قرار داشته باشد و یا در حالت اتومات باشد، کولر گازی به صورت خودکار در حالت سرمایشی دما را طی دو ساعت اول در هر ساعت به میزان یک درجه سانتی گراید افزایش و اگر در حالت گرمایشی باشد یک درجه کاهش می دهد. این حالت بیشتر برای کاهش هزینه مصرف برق می باشد. از آنجا که بدن در هنگام خواب فعالیت چندانی ندارد ، کولر گازی در طی مدت زمانی دمای هوا را ماکزیمم تا 3 درجه افزایش می دهد ، این کار باعث کاهش مصرف برق می شود. ممکن است این عملکرد در کولر های مختلف متفاوت باشد اما اساس کار کاهش هزینه برق می باشد.

14 دکمه LIGHT:

این دکمه برای خاموش و روشن کردن نمایشگر ال ای دی بر روی پنل داخلی کولر می باشد. این گزینه برای افرادی که به نور حساسیت دارند و نمی خواهند در هنگام خواب این چراغ ها روشن باشد بسیار مفید می باشد.