بررسی لنز 40 میلیمتر سیگما (Sigma 40mm F1.4 Art)

0
80%
خوب
  • Design

وقتی اولین بار اسم لنز 40 میلیمتر سیگما (Sigma 40mm F1.4 Art) را شنیدم کمی گیج شده بودم. سیگما هم اکنون هم لنزهای پرایم ۳۵ میلمیمتری و پرایم ۵۰ ملیمتری را در سری Art خود دارد؛ چرا باید یک لنز ۴۰ میلیمتری را می ساخت؟

سیگما این لنز را با کاربردهای سینمایی ساخته است، در صنعت سینما ۴۰ میلیمتر یک فاصله مطلوب کانونی می باشد. در دوربین سینمایی از یک سنسور Super۳۵میلیمتری استفاده می کنند و لنز 40 میلمتری برابر با یک قاب کامل ۶۰ میلمتری می باشد، که یک طول خوب برای تله فوتو به حساب می آید. این لنز نیز برای ثبت جزییات بیشتر در فیلمبرداری  ۸K طراحی شده‌است.

شاید به طور معمول ما این لنز را  جایگزین لنز های  ۵۰mm یا ۳۵mm نکنیم ، اما نمی‌توانم به راحتی از کیفیت و تکنولوژی بالای این لنز عبور کرد. بزرگ، سنگین، و گران‌قیمت است ، اما عملکرد بی نظیر آن هر عکاسی را برای خریدن آن راضی می کند.

بررسی لنز 40 میلیمتر سیگما

کیفیت تصویر

Sigma 40mm F1.4 Art یکی از لنزهای منحصر به فردی است که تا به حال ممکن استفاده کرده باشید. سیگما با سری لنزی های آرت خود موفقیت های زیادی بدست آورد. استفاده از الگوی نور در f / 1.4، برای افکت های بوکه (به قسمت هایی از عکس که فوکوس نیستند و به صورت مات مشاهده میشوند بوکه می گویند)، یک انتخاب مناسب برای پرتره است. اگر چه لنز 40mm سیگما برای عکس برداری از چهره نیست ، اما برای پرتره های تمام بدن و یا گرفتن عکس های پرتره از محیط ، نتایج شگفت انگیزی را به ارمغان می آورد.

اگر با نرم افزار Adobe Lightroom CC آشنایی داشته باشید و با آن کار کرده باشید. می دانید که این نرم افزار به صورت پیش فرض عکس را تا حد زیادی شارپ می کند. در بررسی که روی عکس های گرفته شده با لنز 40mm سیگما، صورت گرفت ، نتیجه جالب بود ، وقتی مقدار شارپ عکس تا حد صفر هم کم می شد ،تغییر محسوسی در عکس ایجاد نمی شد.  شما می توانید با نرم افزار Adobe Lightroom CC تا حد زیادی یک عکس را شارپ کنید ، اما مصنوعی به نظر خواهد رسید ، ولی این لنز شارپ کردن عکس شما را خیلی طبیعی تر نشان می دهد.

 

رزولیشن تصویر با حذف اعوجاج رنگی (chromatic aberration) بهبود یافته است.  اعوجاج رنگی زمانی اتفاق می‌افتد که نور، پس از گذر از لنز دوربین به گونه‌ای شکسته و تغییر مسیر می‌دهد که منطبق با فاصله کانونی دوربین شما نباشد. زمانیکه این اتفاق بیفتد، نور با کمی فاصله، قبل یا بعد از فاصله کانونی شما، قرار می‌گیرد و خود را به شکل  خطوط رنگی و یا هاله‌های اطراف سوژه نمایان می‌کند.

در مورد لنز آرت ۴۰mm این مشکل مشاهده نمی شد. حتی این اتفاق زمانی که یک عکس پرتره از موها که پشت آن آسمانی روشن و درخشان وجود داشت، نیز رخ نمی داد.

تمام این موارد فقط برای مرکز تصویر صادق نیستند، بلکه حاشیه، و حتی در f / ۱.۴. نیز برای عکاسی در یک دیافراگم باز نیز ، همه ویژگی های بالا وجود داشت. فقط عمق تصویر را انتخاب کنید و هر کاری که می خواهید انجام دهید.

یک مقدار اعوجاج بشکه ای دیده می شود ، اما به اندازه ای نیست که شما را متوجه خود کند. عملکرد نوری این لنز واقعا شگفت انگیز است.

طراحی و تجربه کاربری

سری لنزهای هنری سیگما کیفیت تصویری بالایی نسبت به سایر لنزها ارائه می دهد، بنابراین این لنزها هیچگاه سبک نخواهند بود. اما در بین همین سری از لنزها ،  لنز ۴۰mm هنوز به عنوان یکی از گزینه‌های بزرگ‌ به حساب می آید که کمی بیش از ۵ اینچ طول ، ۲.۶ پوند وزن دارد و همراه با یک رشته فیلتر ۸۲ میلی‌متری است. در مقایسه با ۳۵mm F۱. ۴ آرت ، ۱.۵ اینچ بلندتر و بیش از یک پوند سنگین‌تر است. این وزن زیاد، به خاطر وجود سه شیشه اضافی نسبت به لنز 35 میلمتری می باشد.

لنز ۴۰mm  سیگما آرت نسبت به گرد و غبار و آب  مقاوم است . این لنز نیز مانند سایر لنزهای آرت سیگما دارای کیفیت ساخت بالایی است. این کیفیت بالا حتی در سرپوش لنز نیز مشاهده می شود.

فوکوس خودکار توسط موتور هایپر سونیک سیگما (HSM)هدایت می‌شود. این یک سیستم آرام و نرم می باشد، اما به نظر می رسد این لنز نسبت به آرت ۲۸ میلیمتری کندتر عمل می کند، البته همچنان این لنز عمکلرد عالی داشته و اکثر عکاسان در سرعت فوکوس خودکار این لنز نقصی را مشاهده نکردند.

قیمت ۱،۳۹۹ دلار، برای یک لنز خیلی مقرون به‌صرفه نیست، اما اگر توان مالی آن را داشته باشید یک حتما ارزش این هزینه را خواهد داشت.

اگر یک لنز ۵۰mm یا ۳۵mm ندارید، یا برای ارتقا آماده هستید، خرید این لنز قابل تامل می باشد. اما اگر از لنز ۵۰ یا ۳۵ میلیمتری خود راضی هستید، توصیه نمی‌کنیم که حدود ۱۴۰۰ دلار را برای خرید این لنز هزینه کنید.

آیا گزینه‌های بهتری وجود دارند؟

خیر ، در رنج ۴۰ میلی متر. هیچ رقیب مستقیمی حتی نزدیک هم نمی‌شود.

آیا این لنز را بخریم؟

بله. گران‌قیمت است، اما لنز سیگما ۴۰mm یک لنز شگفت‌انگیز است که بسیاری از عکاسان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید